Zúčastnite sa taktiež na tvorbe nášho eshopu...
Radi uvítame Vaše dotazy, pripomienky, postrehy
a nápady ako zlepšiť a doplniť túto stránku,
aby sme Vám mohli ponúknuť čo najkvalitnejšie služby.
Na kontakt s nami využite nasledujúci
» FORMULÁR «
- Úvod
- Moto sviečky NGK a Denso
- Irídiové zapaľovacie sviečky
- DENSO Zapaľovacia sviečka IUF22 Iridium Power
DENSO Zapaľovacia sviečka IUF22 Iridium Power

VÝDAJNÉ MIESTA A Z‑BOXY ZA 2,90 €Vyberajte z tisícov výdajných miest po celom Slovensku. Pri nákupe nad 50 € máte dopravu zadarmo.
VEĽKÝ VÝBER UNIKÁTNEHO TOVARUU nás nájdete množstvo jedinečného, kvalitného tovaru. Ponuku neustále rozširujeme.
PROFI PRÍSTUP A DLHOROČNÉ SKÚSENOSTIMotorkami jednoducho žijeme a dokonalý zákaznícky komfort je pre nás prioritou.- Kompletné špecifikácie
- Parametre
- Hodnotenie 0
- Komentáre 0
- Na stiahnutie
- Súvisiaci tovar5
DENSO Zapaľovacia sviečka IUF22 Iridium PowerNie je skladom13,24 EUR/ ks10,76 EUR bez DPH
DENSO Zapaľovacia sviečka IUF22 Irídium Power je originálna zapaľovacia sviečka japonskej značky DENSO so závitom M10x1,0 a vzdialenosťou elektród 0,8 mm, určená pre vysoký výkon, rýchlejší štart a spoľahlivé zapaľovanie zmesi aj pri vysokých otáčkach motora.
Špecifikácie:
- Typ: Irídium, uzemnená elektróda, iridiová stredná elektróda
- Vzdialenosť elektród: 0,8 mm
- Veľkosť závitu: M10x1,0
- Dĺžka závitu: 12,7 mm
- Priemer: 10 mm
- Typ konektora: odnímateľný SAE
- Veľkosť kľúča: 16 mm
- Uťahovací moment: 12 Nm
- Čistá hmotnosť: 30 g
Vďaka tvarovanej (taper-cut) zemniacej elektróde a jemnej iridiovej strednej elektróde poskytuje rýchlejšie a stabilnejšie zapaľovanie zmesi, čo je výhodou najmä pri vyššom výkone a preteku motora.
Alternatíva NGK 1 - C7HV, Alternatíva NGK 2 - C7HVX, Alternatíva NGK 3 - CR6HIX, Alternatíva NGK 4 - CR7HIX
Pre aké značky a modely sa hodí
Motocykle a skútre – 10 značiek, 56 modelov
BETA – 1 model
RR – 2 motorizácie
- RR 125 4T (E2) · 8 kW (11 k) · 2006–2015
- RR 125 4T Motard (E2) · 8 kW (11 k) · 2006–súčasnosť
HONDA – 12 modelov
CA – 1 motorizácia
CB ( - 250cc) – 3 motorizácie
- CB 200 B · 13 kW (18 k) · 1974–1976
- CB 250 Two-Fifty (MC26) · 13 kW (18 k) · 1995–1998
- CB 50 J (J) · 1 kW (2 k) · 1978–1981
CM – 6 motorizácií
- CM 125 C (JC05) · 7 kW (10 k) · 1986–súčasnosť
- CM 185 T (CM185T) · 13 kW (18 k) · 1978–1980
- CM 185 T (CM185T) · 7 kW (10 k) · 1978–1980
- CM 200 T (MC01) · 13 kW (18 k) · 1980–1982
- CM 200 T (MC01) · 7 kW (10 k) · 1980–1982
- CM 250 C (MC06) · 13 kW (18 k) · 1982–1984
CMX – 3 motorizácie
- CMX 250 C Rebel (MC13) · 13 kW (18 k) · 1995–1996
- CMX 250 C Rebel (MC13) · 20 kW (27 k) · 1995–1996
- CMX 250 Rebel (MC32) · 13 kW (18 k) · 1996–2001
CRF – 3 motorizácie
- CRF 100 F · 7 kW (10 k) · 2010–2013
- CRF 100 R · 7 kW (10 k) · 2004–2009
- CRF 50 F · 3 kW (4 k) · 2004–súčasnosť
DAX – 2 motorizácie
- Dax ST 50 (AB23) · 2 kW (3 k) · 1988–2000
- Dax ST 70 · 4 kW (5 k) · 1999–2001
GL – 4 motorizácie
- GL 1800 Gold Wing (SC79) · 93 kW (126 k) · 2018–súčasnosť
- GL 1800 Gold Wing DCT (SC79) · 93 kW (126 k) · 2018–súčasnosť
- GL 1800 Gold Wing Tour (SC79, SC79 ) · 93 kW (126 k) · 2018–súčasnosť
- GL 1800 Gold Wing Tour DCT & Airbag (SC79, SC79 ) · 93 kW (126 k) · 2018–súčasnosť
LEAD – 1 motorizácia
NSC – 1 motorizácia
XL – 1 motorizácia
Z – 1 motorizácia
ZB – 1 motorizácia
KAWASAKI – 3 modely
D-TRACKER – 2 motorizácie
- D-Tracker 125 (LX125C) · 8 kW (10 k) · 2010–2013
- D-Tracker 150 (LX150H) · 9 kW (12 k) · 2015–súčasnosť
J – 1 motorizácia
KLX – 2 motorizácie
- KLX 125 (LX125CC) · 7 kW (10 k) · 2010–súčasnosť
- KLX 150 L (LX150E) · 9 kW (12 k) · 2014–súčasnosť
KEEWAY – 8 modelov
BLACKSTER – 1 motorizácia
F-ACT – 1 motorizácia
FOCUS – 1 motorizácia
MATRIX – 1 motorizácia
OUTLOOK – 1 motorizácia
SPEED CRUISER – 1 motorizácia
SUPER SHADOW – 1 motorizácia
ZAHARA – 1 motorizácia
KYMCO – 10 modelov
AGILITY – 8 motorizácií
- Agility 125 (KN25JA, KN25SA) · 7 kW (9 k) · 2006–2013
- Agility 50 Basic 4-T (CK50QT-5) · 2 kW (3 k) · 2005–2010
- Agility 50 Carry · 2 kW (3 k) · 2011–2013
- Agility 50 City (CK50QT-5) · 2 kW (3 k) · 2008–2013
- Agility 50 One (CK50QT-5) · 2 kW (3 k) · 2008–2009
- Agility 50/MMC 4-T (CK50QT-5) · 2 kW (3 k) · 2005–2009
- Agility City 125 (KL25BA) · 7 kW (10 k) · 2008–súčasnosť
- Agility One 125 · 7 kW (9 k) · 2008–2009
FILLY – 1 motorizácia
HEROISM – 2 motorizácie
- Heroism 125 (KAF) · 7 kW (10 k) · 1995–2000
- Heroism 150 (KBF) · 8 kW (11 k) · 1995–2000
LIKE – 3 motorizácie
- Like 125 (KN25AA) · 7 kW (10 k) · 2009–súčasnosť
- Like 200i · 8 kW (11 k) · 2001–2013
- Like 50 4T (KG10AA) · 2 kW (3 k) · 2009–súčasnosť
MOVIE – 1 motorizácia
NEXXON – 1 motorizácia
PEOPLE – 5 motorizácií
- People GT 125i (V4) · 11 kW (15 k) · 2010–súčasnosť
- People S 125 (D1) · 8 kW (10 k) · 2006–2013
- People S 200i (D1) · 8 kW (12 k) · 2007–2013
- People S 50 4T (B9) · 3 kW (4 k) · 2006–súčasnosť
- People S 50 4T Elegance · 3 kW (4 k) · 2014–súčasnosť
SENTO – 1 motorizácia
SUPER – 2 motorizácie
- Super 8 / 125 4T · 6 kW (9 k) · 2007–2013
- Super 8 / 50 4T (CK50) · 2 kW (3 k) · 2007–2013
VITALITY – 2 motorizácie
- Vitality 50 4T (U3/SG10AA) · 2 kW (3 k) · 2005–2009
- Vitality 50 4T (U3/SG10AA) · 3 kW (4 k) · 2005–2009
MALAGUTI – 1 model
CIAK – 2 motorizácie
- Ciak 125 (59) · 8 kW (10 k) · 2001–2004
- Ciak 125 · 7 kW (9 k) · 2001–2008
PEUGEOT – 4 modely
SUM-UP – 1 motorizácia
TWEET – 6 motorizácií
- Tweet 125 Evo (LW2) · 6 kW (9 k) · 2010–súčasnosť
- Tweet 150 (LW2) · 8 kW (10 k) · 2010–súčasnosť
- Tweet 50 2T · 3 kW (4 k) · 2010–súčasnosť
- Tweet 50 Evo RS · 2 kW (3 k) · 2014–súčasnosť
- Tweet 50 Evo · 2 kW (3 k) · 2014–súčasnosť
- Tweet 50 RS 4T · 3 kW (4 k) · 2011–súčasnosť
V-CLIC – 2 motorizácie
- V-Clic 50 Silversport · 2 kW (3 k) · 2008–2008
- V-Clic 50 · 2 kW (3 k) · 2007–2013
VIVACITY – 1 motorizácia
SACHS – 6 modelov
49er – 1 motorizácia
BEE – 2 motorizácie
- Bee 125 · 7 kW (9 k) · 2007–2010
- Bee 50 · 2 kW (3 k) · 2007–2010
EAGLE – 2 motorizácie
- Eagle 125 · 6 kW (7 k) · 2007–2010
- Eagle 50 · 3 kW (4 k) · 2007–2009
MADASS – 2 motorizácie
- MadAss 125 · 6 kW (8 k) · 2005–2013
- MadAss · 2 kW (3 k) · 2003–2013
ROADSTER – 1 motorizácia
SPEEDJET – 3 motorizácie
- SpeedJet 50 · 2 kW (3 k) · 2007–2010
- SpeedJet R 50 · 2 kW (3 k) · 2009–2013
- SpeedJet RS 50 · 2 kW (3 k) · 2010–2013
SUZUKI – 1 model
ADDRESS – 1 motorizácia
YAMAHA – 10 modelov
BWs – 1 motorizácia
CRYPTON – 2 motorizácie
- T 110 (KE14) · 5 kW (7 k) · 2010–súčasnosť
- T 110 (UE0) · 6 kW (8 k) · 2003–súčasnosť
D'ELIGHT – 2 motorizácie
- D'elight 125 (SED5, SEH2) · 6 kW (8 k) · 2017–súčasnosť
- D'elight · 5 kW (7 k) · 2013–súčasnosť
XC – 3 motorizácie
- XC 115 S (SE71) · 15 kW (20 k) · 2013–súčasnosť
- XC 115 S D'elight (SE71) · 5 kW (7 k) · 2013–súčasnosť
- XC 125 Beluga (3TE) · 6 kW (8 k) · 1990–1995
XT – 2 motorizácie
- XT 125 R · 8 kW (10 k) · 2004–2012
- XT 125 X · 7 kW (10 k) · 2004–2011
XTZ – 1 motorizácia
XV – 7 motorizácií
- XV 125 Virago (5AJ) · 7 kW (10 k) · 1997–1997
- XV 125 Virago (5AJ) · 8 kW (11 k) · 1998–2002
- XV 250 S Virago (VG01) · 13 kW (18 k) · 1994–2000
- XV 250 S Virago (VG01) · 16 kW (22 k) · 1994–2000
- XV 250 S Virago · 21 kW (29 k) · 1999–2015
- XV 250 Virago (3LS) · 16 kW (22 k) · 1988–1998
- XV 250 Virago (3LW) · 13 kW (18 k) · 1988–1998
XVS – 2 motorizácie
- XVS 125 Drag Star (VE01) · 10 kW (13 k) · 2000–2003
- XVS 250 Drag Star (VG03) · 16 kW (21 k) · 2000–2002
YBR – 6 motorizácií
- YBR 125 (RE03) · 8 kW (10 k) · 2005–2005
- YBR 125 (RE04) · 8 kW (10 k) · 2006–2006
- YBR 125 (RE05) · 8 kW (10 k) · 2007–2009
- YBR 125 (RE07) · 8 kW (10 k) · 2008–2009
- YBR 125 (RE10) · 7 kW (9 k) · 2010–súčasnosť
- YBR 125 Custom (RE10) · 8 kW (10 k) · 2008–súčasnosť
YP – 1 motorizácia
Zoznam kompatibilných modelov vychádza z oficiálneho katalógu DENSO. Ak svoj stroj v zozname nenájdete, kompatibilitu overíte podľa typového označenia pôvodnej zapaľovacej sviečky alebo podľa OE čísla.
Prečo irídiová sviečka a v čom sa líši od niklovej
Porovnanie typov zapaľovacích sviečok DENSO
- Niklová sviečka (štandard)
- Stredná elektróda z niklovej zliatiny s priemerom rádovo 2,5 mm. Overené a cenovo najdostupnejšie riešenie, ktoré plne vyhovuje všade tam, kde ho predpisuje výrobca stroja.
- Irídium Power – typ tejto sviečky
- Patentovaná irídiová stredná elektróda s priemerom 0,4 mm a tvarovaná zemniaca elektróda. Podľa DENSO dosahuje vysokú zápalnosť už pri nízkom napätí a pri 110 km/h prináša o 1,4 % vyšší výkon oproti bežnej sviečke. DENSO ju odporúča priamo pre motocyklové motory.
- Irídium Racing
- Ultratenká stredná elektróda navrhnutá s ohľadom na nasadenie vo Formule 1. Aj v náročných podmienkach obmedzuje vynechávanie zapaľovania a udržiava stabilnú akceleráciu. Ide o pretekársky typ určený pre motory s vyšším výkonom.
- Irídium TT
- Dve ihlovo tenké elektródy (Twin Tip). Iskra sa môže šíriť do všetkých smerov, čo zlepšuje zapálenie zmesi, znižuje emisie a predlžuje životnosť sviečky. Životnosť zodpovedá servisným intervalom výrobcu motora.
- Irídium Long Life
- Irídium na strednej elektróde a platinový čip na zemniacej. Táto kombinácia dobre odoláva korózii a erózii, takže sviečka si udrží kvalitnú iskru počas celého servisného intervalu predpísaného výrobcom vozidla.
- Irídium Tough
- Elektródy s využitím platiny. Podľa DENSO poskytuje plný výkon a nižšiu spotrebu paliva v bežnej prevádzke minimálne 100 000 km.
- Super Ignition Plug (SIP)
- Kombinácia irídiovej strednej elektródy a platinového hrotu na uzemnenej elektróde. Podľa DENSO ide o najvyšší rad zapaľovacích sviečok, ktorý spája vysokú zápalnosť s dlhou životnosťou. Používa sa najmä ako prvovýbava moderných motorov.
Vyššia cena irídiovej sviečky vychádza z ceny samotného irídia a z náročnej výroby veľmi tenkej strednej elektródy. Tenšia elektróda potrebuje na preskočenie iskry nižšie napätie, takže menej zaťažuje zapaľovaciu sústavu, a irídium zároveň znáša vyššie teploty než nikel, vďaka čomu si elektróda dlhšie udrží svoj tvar. Ak výrobca vášho stroja predpisuje niklovú sviečku, je to plnohodnotná voľba – irídium je vylepšenie, nie povinnosť.
Časté otázky:
Sadne mi táto sviečka na moju motorku?
Rozhodujú rozmery: závit M10x1,0, dĺžka závitu 12,7 mm a vzdialenosť elektród 0,8 mm. Ak sedia s pôvodnou sviečkou z vašej motorky, IUF22 je správna náhrada. Rovnaký typ má v označení NGK C7HV, C7HVX, CR6HIX, CR7HIX. Vyššie nájdete aj zoznam značiek a modelov z oficiálneho katalógu DENSO. Pred kúpou odporúčame porovnať typové označenie s pôvodnou sviečkou vo vašom stroji, prípadne s údajmi v servisnej knižke.
Ako často treba sviečku meniť?
Iridiové sviečky vydržia podstatne dlhšie než niklové, pretože tenká iridiová elektróda oveľa lepšie odoláva opotrebeniu. Presný interval nájdete v servisnej knižke svojej motorky. Sviečku skontrolujte aj skôr, ak motor horšie štartuje alebo stráca ťah.
Musím nastavovať vzdialenosť elektród?
Sviečka je z výroby nastavená na 0,8 mm a väčšinou ju netreba upravovať. Ak výrobca vašej motorky predpisuje inú hodnotu, nastavte ju pred montážou špárovou mierkou. Pozor: tenkou iridiovou strednou elektródou nikdy nepáčte ani ňou neohýbajte – ohýba sa výhradne uzemňovacia elektróda.
Akým momentom ju dotiahnuť a aký kľúč potrebujem?
Odporúčaný uťahovací moment je 12 Nm, veľkosť kľúča na sviečku 16 mm. Doťahujte vždy na studenom motore a ideálne momentovým kľúčom – pretiahnutá sviečka poškodí závit v hlave, málo dotiahnutá zle odvádza teplo.
Koľko kusov potrebujem?
Toľko, koľko má motor valcov – jednovalec 1 ks, dvojvalec 2 ks, štvorvalec 4 ks (niektoré motory majú dve sviečky na valec). Sviečky vždy meňte v celej sade naraz, aby motor bežal rovnomerne.
Čím je iridiová sviečka lepšia než niklová?
Irídiová stredná elektróda je oveľa tenšia než niklová, takže na preskočenie iskry stačí nižšie napätie. V praxi to znamená ochotnejší štart, hlavne za studena, pokojnejší chod motora a vyššiu odolnosť elektródy proti opotrebeniu. Podrobné porovnanie jednotlivých typov nájdete v sekcii vyššie.
Zapaľovacie sviečky DENSO patria vďaka dlhoročnému vývoju a bohatým skúsenostiam z motoršportu medzi overené a spoľahlivé riešenie pre motocykle aj ďalšiu techniku. Precízne spracovanie a kvalitné materiály zaručujú rovnomerné spaľovanie zmesi, ľahší štart motora a dlhú životnosť sviečky.























